Skaņas izolācija

Efektīva skaņas izolācija – MUST HAVE Tavās mājās

Skaņas izolācija ir viena no svarīgākajām ēkas būvēšanas procesa sastāvdaļām, jo no tās visai tiešā veidā ir atkarīga mājas izmantotāju labsajūta, vienalga, vai tā būs dzīvojamā ēka, biroju ēka vai publiski pieejama telpa (viesnīca, slimnīca, poliklīnika vai kādam citam sabiedriskam nolūkam paredzēta būve). Skanas izolacija dzivoklim ir īpaši nozīmīga, jo mājas ir vieta, kur Tu atgriezies pēc dienas notikumiem un trokšņiem atpūsties un pabūt klusumā. Kas ir skanas izolacija, kur to izmanto, kur parasti notiek skaņas noplūdes un kā ierīkot efektīvu skaņas izolāciju, uzzini turpinājumā!

Kas ir skaņas un trokšņu izolācija?

Skaņa – mehāniskās enerģijas pārvietošanās elastīgā vielā svārstību veidā. Skaņu apraksta vairāki fizikāli lielumi, kā piemēram, frekvence, viļņa garums, amplitūda, periods, skaņas ātrums utt.

Izolācija – nošķirtība, norobežotība, arī materiāls, kas slikti vada (tātad, labi absorbē) vibrācijas. Tātad, skaņas izolācija ir enerģijas svārstību norobežošana. Pēc fizikas valodas izklausās pārāk sarežģīti, vai ne? Vienkāršāk – ar skaņas izolāciju Tu panāc to, lai Tu nedzirdētu kaimiņu un ielas trokšņus, un to, ka Tu pats ar sava mājokļa trokšņiem netraucē kaimiņus. Tā ir daļa būvniecības procesa, kas iedalās sīkāk:

  • skaņas izolācija griestiem;
  • skaņas izolācija grīdai;
  • skaņas izolācija sienām;
  • starpstāvu skaņas izolācija;
  • starpsienu skaņas izolācija.

Zemākos pieļaujamos skaņu caurlaidības koeficientus ēkām nosaka Latvijas Būvnormatīvs 016-15 Būvakustika.

Kādu veidu skaņas izšķir būvniecībā?

Būvakustikā ir divu veidu skaņas – gaisa skaņas un triecienu radīti trokšņi. Gaisa skaņas – tās ir gaisā radītas skaņas: sarunas, TV, gaisa ventilācija, plaukšķināšana u.tml. Triecienu trokšņi rodas no triecieniem pret kādu virsmu, kuru radītās vibrācijas rezultātā rodas skaņa, piemēram, soļi, veļas mašīnas darbība, kritieni, mēbeļu stumšana u.c.

Kad veikt kādu izolāciju?

Skaņas izolācija grīdām ir svarīga tad, ja Tev bieži gadās ko nomest, ir niķis skaļi pārvietoties, ir bērni vai mēdz rīkot ballītes, kuras apmeklē daudz cilvēku, un kurās notiek daudz dažādas aktivitātes un dejošana. Griestu skaņas izolācija Tevi nepasargās no kaimiņu trokšņiem, toties Tu vari no tiem pasargāt savus kaimiņus, ja Tavā mājoklī bieži notiek gaisa skaņu izplatīšanās – Tu skaļi sarunājies, strīdies, skaties TV, dziedi, ballējies, klausies skaļu mūziku u.c. Starpstavu skaņas izolācija tiek veikta ēkas būvniecības procesā vai remonta laikā, kad tiek ieklāta, piemēram, Knauf skaņas izolācija griestu skaņas efektivitātes palielināšanai. Sienu skanas izolacija iedalās trīs daļās – ārējo sienu izolācijā, nesošo sienu izolācijā un dzīvoklī esošo starpsienu izolācijā. Ārējo sienu izolācija pasargās Tevi no “ārpasaules” trokšņiem – auto, gājēju pūļiem, veikalu skaņām, sabiedriskā transporta trokšņiem, lidmašīnām u.c. Nesošo sienu izolācija absorbēs skaņas no blakus dzīvokļiem, kā arī kombinācijā ar ārsienu izolāciju apklusinās triecienu radītos trokšņus. Starpsienu izolācijas uzdevums ir pasargāt Tevi vienā istabā no trokšņiem, kas rodas Tavā dzīvoklī otrā istabā. Ja kārojas skaņas izolācija sienām, cena par visu sienu izolēšanu var būt diezgan iespaidīga, taču tas noteikti ir to vērts, ņemot vērā patīkamo klusumu, kas valdīs Tavā mājoklī.

Efektīva skaņas izolācija = kvalitatīvi materiāli + kvalitatīvs darbs

Lai iegūtu vislabāko iespējamo skaņas izolācijas rezultātu, ir jāzina, kāds skaņas izolācijas risinājums un kādi materiāli tā realizēšanai būtu visefektīvākie un labākie, tomēr ar to vien nav gana – ir nepieciešami arī prasmīgi meistari, kas izolāciju izveidos bez šķirbām, pareizos biezumos un ar pareizu materiālu izlietojumu. Ja pats nekad to neesi darījis vai neesi 100% pārliecināts par savām spējām, uztici šo darbiņu profesionāļiem! Rezultāts Tev neliks vilties.